Fot. Na zdjęciu „droga w szczerym polu”, jak za dawnych, samurajskich lat – okolice Hakone, Japonia. Tanken hantai kodachi.
Planowane na koniec kwietnia br. VIII Otwarte Mistrzostwa Polski Spochan przenosimy na jesień 2020 r.
W Mistrzostwach tych miękką, elastyczną bronią walczą dzieci, młodzież i dorośli. Startują zarówno zawodnicy uprawiający szermierkę zwaną sportowa chanbara, czyli spochan, jak i ćwiczący inne japońskie sztuki walki (typu battodo, kendo, karate, jujitsu, judo) oraz szermierze z klubów i bractw rycerskich. Zwykle przyjeżdżają też zawodnicy z innych krajów europejskich (np. Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Ukraina).
W Mistrzostwach Spochan walczyć można ośmioma rodzajami broni: krótki miecz (pałka), długi miecz trzymany oburącz, długi miecz (szabla) trzymany jedną ręką, dwa miecze, krótki miecz i tarcza, nóż, długi kij, włócznia. Oczywiście możliwości jest więcej i niekiedy na turniejach występują inne rodzaje uzbrojenia. Bezpieczeństwo, zabawa, dynamika to trzy nieodłączne cechy tej sportowej szermierki samurajskiej. Nic dziwnego, że można przeprowadzić w niej zawody dla maluchów w wieku 4 lub 5 lat, jak i dla pięćdziesięcio-, sześćdziesięcioletnich seniorów.
Na zimowych i letnich obozach samurajów, które organizuje Szkoła Samurajów nie brakuje bitew, zdobywania fortecy i innych zabaw szermierczych w konwencji spochan.
Przypominamy, że w tym roku zgrupowanie, czyli gasshuku samurajów odbędzie się w dn. 23 – 30 sierpnia 20020 pn. Letnia Akademia Kobudo 2020.