Zgodnie z zarządzeniem władz zamknięto od czwartku, 12 marca 2020 r. na dwa tygodnie szkoły, w których prowadzimy zajęcia. W związku z tym jesteśmy zmuszeni zawiesić treningi w szkołach w tym czasie. W kolejnych miesiącach odrobimy tę przerwę z nawiązką, nie ma obawy! 🙂
Kwarantanna jest ważnym sposobem walki z epidemią koronawirusa COVID-19. Hanshi, który studiował biologię na UW i żywienie człowieka na Akademii Rolniczej rozumie to doskonale i popiera.
Ostatnia impreza przed kwarantanną odbędzie się w sobotę, 14 marca z szermierką samurajską i rycerską, z udziałem 4 trenerów wywodzących się z różnych tradycji szermierczych. Staż opisano w poprzedniej Nowości pt. „Z szermierką od wschodu do zachodu słońca”. W imprezie biorą udział dorośli uczestnicy, na własną odpowiedzialność (chorym, a nawet tylko lekko przeziębionym dziękujemy). Seminaria są prowadzone bez żadnej widowni.
Już dzisiaj uruchamiamy TRENINGI DOMOWE SZERMIERKI SAMURAJSKIEJ – Hanshi będzie w dziale Nowości publikował materiały pomocnicze. Liczymy, że nasi członkowie nie zapomną o Szkole Samurajów, a treningi kenjutsu battodo w domu lub indywidualnie na dworze pozwolą im przetrwać ten trudny okres, wzmacniając organizm i jego odporność na wszelkie infekcje. Uwaga tylko na żyrandole, jeśli ćwiczycie w domu!
Rozgrzewka – jest niezwykle ważnym elementem treningu – krótki bieg w miejscu, kilka przysiadów i skłonów, krążenia głowy, ramion, przedramion, nadgarstków, potem kolejno krążenia tułowia, bioder, kolan i stóp. Celem rozgrzewki jest rozgrzanie wszystkich mięśni i przygotowanie organizmu do zwiększonego wysiłku. Jest to ważny element treningu, coś jak powolny rozruch silnika Diesla w samochodzie.
Na dzisiejszym treningu domowym proszę o przejrzenie dwóch materiałów z kanału YouTube „Z miłości do broni białej”, który prowadzi shihan Michał Piotrkowicz:
- Lekcja Podstawowe techniki ataku kataną Seme no waza https://www.youtube.com/watch?v=7mUGSlnPeR8
Proszę następnie wykonać po 10 powtórzeń każdego ataku, na każdą stronę przy cięciach ukośnych i poziomych. Można ćwiczyć też przed lustrem wolniej, kładąc nacisk na dokładność wykonania techniki, a nie jej dynamikę.
2. Lekcja Pierwsza forma Toyama-ryu Battodo https://www.youtube.com/watch?v=h5hE3Xf24Xs
Prosze następnie wykonać 5 razy powoli to kata, 5 razy dynamicznie (szybko i silnie) i ponownie 5 razy powoli.
Ciąg dalszy nastąpi…